TOKAT’IN MEŞHUR ÇÖKELEKİ

TOKAT’IN MEŞHUR ÇÖKELEKİ

Hakkı ŞENER TOKAT’IN MEŞHUR ÇÖKELEKİ-1

 

ÇÖKELEK , LOR PEYNİRİ , EKŞİMİK , MAYASIZ PEYNİR , ÇİĞLEME , SÜRK

YAĞLI YİYECEKLERDEN HOŞLANMAYAN VE DİYET YAPAN KİŞİLERİN TERCİHİ OLAN BİR ÇEŞİT PEYNİRDİR. ÇOK SAĞLIKLI VE TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLERDENDİR. ORTA BOY BİR KASE ÇÖKELEK SADECE 100 KALORİDİR. YÜKSEK PROTEİNE SAHİP ÇÖKELEK TE YAĞ ORANI OLDUKÇA DÜŞÜKTÜR. PROTEİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ VE KAS KÜTLESİNİ GÜÇLENDİRİR. EVDE ÇOK KOLAY YAPABİLİRSİNİZ ŞİMDİ BU YÖNTEMLERE BAKALIM.

MALZEMELER

10 LİTRE PASTÖRİZE OLMAYAN TAZE İNEK , KEÇİ , MANDA , KOYUN VS. SÜTÜ

YAPILIŞI
.1. TAZE İNEK , KEÇİ , MANDA , KOYUN VS. SÜTÜ BİR KABA KONUR KABIN KAPAĞI KAPANIR VE ÜZÜRENİ KALON BİR ÖRTÜ KAPATILIR. BU ŞEKİLDE İKİ GÜN BEKLETİLİR. SONRA BU BEKLETİLEN SÜT 10 LİTRE SÜTE 10 LİTRE SU KATILARAK YA TAHTA YAYIKTA SALLAYARAK VEYA BEYAZ EŞYALARDAN OLAN ELEKTRİKLİ YAYIK MAKİNESİNDE TEREYAĞI DİYE ADLANDIRILAN YAĞI YÜZEY KISMINA ÇIKANA KADAR YAYILIR. SONRA YAYIK DURDURULUR. SÜTÜN YÜZEYİNE ÇIKAN YAĞ TOPLANARAK ALINIR. SONRA BU KALAN KARIŞIM UYGUN BİR KABA ALINIR. KAYNAYANA KADAR GÜR ATEŞTE KAYNADIKTAN SONRA KISIK ATEŞTE 10 DAKİKA KAYNATILIR. SÜT KAYNAMA NOKTASINA GELENE KADAR İÇİNE KATTIĞIMIZ SU YÜZEY KISMINDA TOPLANIR KATI OLAN PARÇA SÜT VEYA YENİ ADIYLA ÇÖKELİK TABANDA KALACAKTIR. BU ESNADA YÜZEYDE TOPLANAN SU ALINARAK POĞAÇA BÖREK PASTA YAPIMINDA KULLANILABİLİR. BU PATA POĞAÇA ÇÖREKLEREN YUMUŞAK VE LEZZETLİ OLMASINI SAĞLAYACAKTIR. BU İŞLEMDEN SONRA TABANDA KALAN ÇÖKELİK SOĞUMAYA BIRAKILIR. SOĞUDUKTAN SONRA BİR BEZ TORBA İÇERİSİNE KONUR VE TORBANIN AĞZI BAĞLANARAK TORBA ÜZERİNE HAFİF BER AĞIRLIK KONARAK ÇÖKELEĞİN SUYUNUN SIZARAK KURU VE DAĞILIR BİR HALE GELMESİ SAĞLANIR. DAHA SONRA HAFİF BİR ŞEKİLDE TUZLANARAK BİR KAB İÇERİSİNDE TÜKETİLMEK AMACIYLA DOLAPTA SAKLANIR.
.2. ÖNCEKİ GİBİ PASTORİZE OLMAYAN TAZE SÜT BİR KABA KONUR. ÜZERİNE ÜÇ DÖRT KAŞIK LİMON YADA SİRKE İLAVE EDİLİR VE KARIŞTIRILIR. DAHA SONRA SÜT BULUNAN KAB KISIK ATEŞTE SÜREKLİ KARIŞTIRILARAK KAYNATILIR. BEŞ DAKİKA SONRA SÜT KESİLİR VE TOPAK TOPAK OLUR. SONRA BU KARIŞIM SÜZGEÇ YADA BEZ TORBAYA BOŞALTILIR VE SUYU SÜZÜLÜR SUYU PASTA BÖREK VS YAPIMINDA KULLANILABİLİR. SUYU SÜZÜLEN PENİR TUZLANIR VE TÜKETİME HAÇIR HALE GELİR.
.3. EVDE YOĞURT YAPARKEN ARTAN VEYA MAYALANMA ESNASINDA KESİLEN YADA EKŞİMEK ÜZERE OLAN YOĞURTLARINIZI ÇÖKELEK YAPABİLİRSİNİZ. YOĞURDU KENDİ SUYU İLE YADA KENDİ SUYU AZ İSE İLAVE SU İLE KARIŞTIRIP SIVI HALE GETİRİRİZ. SONRA BİR KABA ALIP KISIK ATEŞTE KAYNATIRIZ. SONRA YİNE KESİLEREK TOPAKLANAN YOĞURDU BİR SÜZGECE YADA BEZ TORBAYA ALIP SUYUNU SÜZERİZ. SONRA AYNI İŞLEMLERİ UYGULARIZ.

Hakkı ŞENER TOKAT’IN MEŞHUR ÇÖKELEKİ-2

HER ÜÇ YÖNTEM SONRASINDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ HUSUS ÇÖKELEĞİMİZİN İÇERİSİNDE KORUYUCU HİÇBİR KATKI MADDESİ BULUNMADIĞI İÇEN ÜÇ DÖRT GÜN İÇERİSİNDE BOZULACAK OLMASIDIR. BU SEBEPLE İHTİYAÇ FAZLASI ÇÖKELEĞİ MUTLAKA DİFRİZE YADA BUZ DOLABINIZIN BUZLUĞUNDA SAKLAMALISINIZ. AFİYET OLSUN.

İLETİŞİM:

İnt.adrs.

www.hakkisenergayrimenkuldanismanlik.com

www.hakkisenerajans.com

www.hakkisener.com

Hotmail:

hakkisenertatil

hakkisenergayrimenkuldanismanlik

hakkisenerajans

hakkisenerkozmetik

TEL:0536 406 2297

Yorum Gönder